Hoşgeldiniz  
çamlıca kitap, ücretsiz kargo

6. Suluova Akdağ Yayla Şenliklerimiz Başladı

admin | 21 Temmuz 2015 | Amasya, Faaliyetlerimiz, Kültür, Suluova Haberleri, Tüm Manşetler

suluova kültür gecesi düzenlendi.
-suluova akdağlılar derneği tarafından 29 haziran-01 temmuz 2012 tarihleri arasında düzenlenen “6. akdağ yayla şenlikleri” kapsamında “1. suluova kültür gecesi” programı gerçekleştirildi.
ilçenin sosyal ve kültürel gelenek ve de göreneklerini yeni kuşaklara aktarma faaliyetleri yürüttüklerini belirten suluova akdağlılar derneği başkanı yılmaz keten yaptığı açılış konuşmasında; “birçok farklı bölgelerden gelen insanların göçleriyle oluşmuş bu yerleşim bölgesinde çok çeşitlilik nedeniyle bir suluovalılık olgusu ve bilincinin oluşması gecikmiştir. bu noktada akdağlılar derneği olarak sorumluluk alarak ilçemizin birlik ve beraberliği için elimizi her zaman taşın altına koyduk. biz ilçemizdeki dernek çalışmalarımızda ayrıştırıcı değil birleştirici olma hedefine hizmet ediyoruz. ilçemizin ilk ve tek yayla şenliklerini bu amaçlar doğrultusunda tertip ediyor, halkımızın kaynaşmasına ve huzuruna katkıda bulunmaya çalışıyoruz. çünkü biz suluovalıyız” dedi.
belediye anfi tiyatrosunda düzenlenen “1. suluova kültür gecesi” programında ilçenin kültürel hayatının bir parçası olan deyişler, atasözleri, maniler ve şiirlerin akdağlılar derneği mensubu gençler ve kadın girişimçiler derneği üyesi bayanlar tarafından sunulmasının ardından geleneklerimiz bölümünde nişan ve düğün kültürü yöresel kıyafetler eşliğinde izleyicilere sahnelendi.
suluovalı şair mustafa ayvalı ile suluovalı yerel ses sanatçısı ramazan boz’unda eserlerini okuduğu program akdağlılar halk oyunları ekibinin gösterileriyle son buldu.
geçmiş kültürlerin yeni nesillere aktarılmasının önemine değinen suluova belediye başkanı mahmut boz; “geçmişimize ve kültürümüze sahip çıktığımız ölçüde yarınlarımızı daha bilinçli hazırlayabilir ve mutlu bir toplum olabiliriz. derneğimizin yapmış olduğu bu yöndeki başarılı çalışmalar ayrıca geçmişin geleceğe aktarılması adına da çok önemlidir” dedi.
programa, ilçe emniyet müdürü mevlüt akkaya, ilçe milli eğitim müdürü atila çağlar, çeşitli kurum, kuruluş ve sivil toplum örgüt temsilcileriyle çok sayıda halk katıldı.

886 Kez Görüntülendi.
fazilet kitap osmanlı
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© 2003 Akdağlılar Derneği Tüm Hakları Saklıdır.