Hoşgeldiniz  
çamlıca kitap, ücretsiz kargo

9.Geleneksel Suluova Akdağ Yayla Şenlikleri Yapıldı.

admin | 14 Ağustos 2015 | Suluova Haberleri, Tüm Manşetler

 

MEDION Digital Camera

  1. Suluova Akdağ Yayla Şenlikleri
  2. Geleneksel Suluova Akdağ Yayla Şenlikleri Yapıldı.

Suluova Akdağlılar Derneği tarafından organize edilen 9. Geleneksel Suluova Akdağ Yayla Şenlikleri” sona erdi.

3 Gün boyunca süren 8. Suluova Akdağ yayla şenlikleri kapsamında Akdağ yöresine ait, gelenek ve görenekler, yöresel oyunlar ve yarışmalar, deyiş, şiir ve müzik programları, karakucak güreşleri, Of Road gösterileri gerçekleştirildi.

7-8-9 Ağustos 2015 tarihleri arasında 3 gün olarak tertip edilen ve 7 Ağustos 2015 Cuma günü Suluova Denizciler caddesinde yürüyüş ve gösteriler ile başlayan program Amasya Şehzadeler gezi yolunda Suluova kültürünün yansıtıldığı, matrak gösterileri, Mani atışmaları, Halk Oyunları gösterilerinin ardından Aytaç Uygun’un Muhteşem müzik ziyafeti ile devam etti.

8 Ağustos cuma günü sabahın erken saatlerinde yerleşimcilerin katılımları ile şenlenen Kapaklı Mesire yerinde gün boyu süren hazırlıkların ardından akşam saatlerinde başlayan Yayla akşamı programlarında yöresel gösteriler, şiirler Halk oyunları gösterileri ve Murat Sarı müzik programı geç saatlere kadar devam etti.

Dernek yönetiminin aldığı kararla bu sene Kapaklıda yapılan ve Geniş katılım ve coşkunun yaşandığı 9. Suluova Akdağ Yayla Şenliklerinde birlik ve beraberlik adına güzel mesajlar verildi. Yayla Şenlikleri Akdağ Kapaklı Mesire yerinde gün boyu süren programlarla sona erdi.

İstiklal Marşının okunması ile başlayan 9. Suluova Akdağ Yayla Şenliklerinin Kapaklı programı sabah saat: 09:00 da, 17 yaş altı Karakuçak güreşleri ile başladı. Ailesi ile şenliğe gelen, minik pehlivan adayları pantolonlarının ve eşofmanlarının paçasını sıvayıp Er meydanına inerek peşrev için ellerinin dizlerine vurdular.

Çocukların ve gençlerin katılımları ile yapılan yöresel yarışmaların ardından Erkan Öksüz ve Sinan Ayaz yönetiminde Off Road yarışmaları yapıldı.

Ahmet Öztiryaki ve Erkan Öksüz’den oluşan Yamaç Paraşüt ekibi ise uzun uğraşlara rağmen uygun rüzgar olmadığı için havalanamayarak gösterilerini gerçekleştiremediler.

Çok sayıda Suluova halkının aile fertleriyle birlikte katılarak piknik yaparak şenlikleri izlediği ve güzel bir gün geçirdiği 9. Akdağ Yayla Şenliğinin “Şenlik ağası” seçimlerini 6 taliplinin arasından Muharrem Kürkçü kazandı.

9.su düzenlenen şenliklere emeği ve katkısı geçen tüm herkese teşekkürlerini sunarak söz alan Suluova Akdağlılar Dernek Başkanı Yılmaz Keten yaptığı konuşmasında, “Bu dağlar ve bu köyler bizim atalarımızın bin yıla yakındır yaşadığı yerlerdir. Bizler çocuklarımızın bir günde olsa buralarda güzel bir gün geçirmeleri için çalışıyoruz, elbette eksiklerimiz, yanlışlarımız, hatalarımız olacaktır, sizlerde bunları hoş görmenizi istiyoruz. bizler yönetimimizle birlikte daha güzelini yapmak için çalışıyoruz.

Bu çalışmalarımızda bizlere destek olan dernek üyelerimize, bizlere destek veren mülki amirlerimize, iş adamlarımıza, şenlik ağalarımıza, tüm Suluovalılarımıza, köylülerimize, güvenlik güçlerimize ve emeği geçen herkese Dernek faaliyetlerimizde ve Şenlik organizasyonlarımız da destekleri ve katkıları dolayısıyla teşekkür ediyorum” dedi.

“Amasya Özel İdaresi tarafından Yollarımız asfaltlanmıştır. Ak Parti Genel Sekreteri Sayın Haluk İpek’e, Milletvekillerimiz Sayın Naci Bostancı, Sayın Sait Yüce, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Sayın Faruk Aykutlu’ya, İl Genel meclisi üyeleri Ali Küçük, Cengiz Esen’e Ak Parti İlçe Başkanı Aydın Korkmaz’a Temsil ettiğimiz toplum adına gönülden teşekkür ederiz.

Akdağ, Suluova,  Amasya kültürü ile ilgili yapılan çalışmaların kitaplaştırıldığını anlatan ve Hazırlanan kitap’ın tanıtımını da Yapan Dernek Başkanı Yılmaz Keten kitabın basımı ile destek talebinde bulundu.

Suluova Belediye Başkanımız Fatih ÜÇOK ta yaptığı konuşmada İlçemizde hayata geçirilen ve geçirilmesi planlanan çalışmalar hakkında bilgiler vererek, Ortaya konan bütünleştirici faaliyetlerin sürmesi gerektiğini belirterek “Bu güzel ve anlamlı şöleni düzenleyen dernek mensuplarına teşekkür ediyor, burada sergilenen bu birlik ve beraberliğin tüm bölgelere örnek olmasını temenni ediyorum. Bunlar çok fedakarlıklar gerektiren hizmetlerdir. İnsanlar kendi özel hayatlarından, kendi imkanlarından fedakarlık yaparak Suluova’ya, Suluovalıya hizmet ediyor, yeni yetişen gençlerin Suluova’yı tanıması için yoğun bir çaba sarf ediyorlar. Bu güzel şenliklerde inanıyor ve biliyorum ki, birliğimizi kardeşliğimizi pekiştirecek, dayanışma duygularımızı güçlendirecek ve daha güzel günlerde hep birlikte olacağız. Bu vesile ile emeği geçen tüm kardeşlerime teşekkür ediyorum’’şeklinde konuştu.

Şenliğe katılan Amasya Belediye Başkanı Cafer Özdemir ise yaptığı konuşmasında; ülkemizin içinde bulunduğu bu dönemde birlik beraberliğin çok önemli olduğunu, Halkımızın da Şenliğe katılım ile bunu ispat ettiğini belirterek. bu karışıklıklara ve provokasyonlara boyun eğmeyeceğinizi sizler göstermiş oldunuz, şenliğiniz ve birlik beraberliğiniz daim olsun” diyerek Akdağ Yayla şenliklerine destek olduklarını ve bundan sonrada destek olacaklarını, şenliklerin birlik beraberliğimiz için önemli olduğunu vurguladı.

Amasya belediye Başkanı Cafer Özdemir ve Şair Mustafa Ayvalı daha sonra Suluova Belediye Başkanı Fatih Üçok’a Amasya’nın simgesi olan Ferhat ve Şirin biblosu hediye ettiler.

Amasya Önceki dönem Milletvekili Avni Erdemir ise yaptığı konuşmada “bu dağlar bu yaylalar atalarımızın yaşadıkları yerlerdir, buraları çocuklarımızın öğrenmesi içinde bu gibi şenlikler önemlidir. Akdağlılar bunu başarıyorlar, bu organizasyonu düzenleyen emek verenlere ve dernek yönetimine teşekkür ediyorum, şenliğiniz kutlu olsun” dedi

Konuşmalardan sonra Suluovalı şairimiz Mustafa Ayvalı, Medine Keten, Fatma İşeri şiir sunumları yapıldı. Halk Müziği Sanatçısı Arzu Özkan, Murat Sarı, genç ses sanatçımız Aytaç Uygun seslendirdikleri birbirinden güzel ve hareketli eserlerle şenlik alanını ve katılanları coşturdu.

Müzikler eşliğinde dakikalarca oyunlar oynayıp halaylar çeken Suluovalılar şenliklerin son bölümünde yapılan ve geçmiş kültürümüzde yer alan yöresel oyunlara katılarak şenliğin ile birlik ve de beraberlik içerisinde yaşamanın tadını çıkardılar

Bu yıl Kültür Bakanlığı ve Suluova Belediyesi katkılarıyla düzenlenen katılımı ve organizasyonuyla tam not alan 9. Suluova Akdağ Yayla Şenliklerine katılanlara Suluova Belediyesi tarafından yöresel Keşkek Yemeği ikram edilirken programa, Belediye Başkanımız Fatih ÜÇOK, Ak Parti önceki dönem Millet Vekili Dr. Avni Erdemir, Amasya Belediye Başkanı Cafer Özdemir, Dünya ve Olimpiyat Şampiyonu Mahmut Demir, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Faruk Aykutlu, İl genel meclis üyesi Cengiz Esen, Amasya Müftü yardımcısı Adem Ayancı, AK Parti İlçe Başkanı Aydın Korkmaz, Belediye Meclis Üyeleri Hadi Şahin, Mustafa Temel, Ahmet Vanlı, Suluova Müftüsü Hüseyin Okuş, Suluova Ziraat Odası Başkanı Adnan Öksüz, Maden İş sendikası Suluova Şube Başkanı Hakan Çatal, Suluova Belediyesi Müdürlerimizden Kültür ve sosyal işler Müdürü Emre Gücek, Satınalma Müdürü Fatih Şahin, Temizlik işleri Müdürü Salim Eren, Amasya Suluovalılar Dernek Başkanı İsmet Cullu, Osman Tok, Muhtarlar Dernek Başkanı Metin Sarı, Köy ve Mahalle Muhtarlarımız, çeşitli kurum, kuruluş, sivil toplum, dernek temsilcileri ve çok sayıda Suluovalı vatandaşlar katıldı.

 

MEDION Digital Camera

MEDION Digital CameraMEDION Digital CameraMEDION Digital Camera

DSC_3188

MEDION Digital Camera

 

 

 

 

MEDION Digital Camera

MEDION Digital Camera

MEDION Digital Camera

MEDION Digital Camera

MEDION Digital Camera

MEDION Digital Camera

DSC_2906

 

 

 

 

 

DSC_2131

 

 

 

 

DSC_3227

 

 

 

 

MEDION Digital Camera

 

1936 Kez Görüntülendi.
fazilet kitap osmanlı
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© 2003 Akdağlılar Derneği Tüm Hakları Saklıdır.