Hoşgeldiniz  
çamlıca kitap, ücretsiz kargo

Çilce Yaylasında Düzenlemeler Devam Ediyor

admin | 21 Temmuz 2015 | Amasya, Faaliyetlerimiz, Gezilecek Yerler, Suluova Haberleri, Tüm Manşetler

amasya ve suluova’nın tek yayla şenliklerinin yapıldığı suluova eğribük köyü çilce ovasında hazırlıklar başladı.
bu kapsamda akdağlılar dernek yönetimi ve vatandaşlar yayla şenlikleri alanında fidan dikerek cevre düzenlemesinde bulundular.
geleneksel olarak her yıl akdağ derneği tarafından organize edilen yayla şenliklerinin hazırlıklarının başladığını ifade eden dernek başkanı yılmaz keten; “dernek olarak bizler zaten diğer akdağ yaylalarına vekaleten sıla-i rahim maksadı ile 3 günde olsa bu yaylamızı şenlendiriyoruz. ancak son yıllarda yaylamızın güzelliğini gören insanlarımız normal zamanlarda da piknik ve gezi amacıyla çilce yaylasına uğramaktadırlar. sürekli hareketlilik olması nedeniylede bazı ihtiyaçlar giderilerek düzenlemeler yapıldı” dedi.
çilce yaylasının amasya ve akdağ yöresinin en güzel yaylası olduğunu vurgulayan dernek başkanı keten; “şehir merkezlerine yakınlığı, akdağ fiziki coğrafyasının tam ortasında olması ve akdağ’a en yakın yer olması ve amasya ile suluova’yı birleştirici özellikleri nedeniyle de çilce yaylası simge bir yayladır” dedi.
amaçlarının yaylanın ve doğanın şenlik zamanlarında kirletip bırakılmasını engellemek ve bu tahribatı önlemek için çimlendirme ve doğal dengenin düzeltilmesi de dahil olmak üzere gerekli her türlü çalışmayı yapmak olduğunu vurgulayan yılmaz keten; “yaylamızda şenlik meydanı düzlenmiş, tesviyesi yapılmış ve doğaya uygun olarak çimlendirilmiştir. araçlar için açılan yollara bile çim ekilmiştir. meydanda bulunan diğer boş alanlara da peyzaja uygun olarak karaçam, sedir, akasya, kuşburnu, yaban gülü, huş, ardıç ağaçları dikilerek alanın güzelleştirilmesi ve gelecekte daha güzel bir meydan ve alan olması için çalışmalarımız başlatılmıştır” dedi.
yılmaz keten; “bizler dernek yönetim kurulu ve diğer kurullar olarak amasya bölgesine ve suluova ya ayrıca gelecek nesillerimize daha güzel bir yayla bırakmak amacıyla çalışmalarımıza devam etmekteyiz. bu çalışmalarımız da her türlü fikir ve düşünceyle bizlere katılmak ve destek olmak isteyen insanlarımıza gönül kapılarımız ardına kadar açıktır. çalışmalarımıza destek veren bütün kurum ve kuruluşlara, köy ve mahalle muhtarlarımıza, esnaflarımıza, akdağ yöresi insanlarımıza, suluova belediye başkanı mahmut boz’a suluova kaymakamı harun sarıfakıoğulları’na orman bölge müdürümüz ahmet ceylan’a, valimiz a. celil öz’e akdağlılar adına teşekkürlerimizi sunuyoruz” dedi.
çilce yaylası alanında yapılan ağaçlandırma çalışmaları, ilçemiz imam hatiplerinden aslan fidan’nın duaları ile başlayıp milli cazgırımız nazif barutçu’nun deyişleri ile son buldu.
29 nisan pazar günü akdağlılar derneği tarafından yapılan ağaçlandırma çalışmalarına dernek yönetim kurulunun yanı sıra dernek üyeleri, gönüllüler, sivil toplum platformu temsilcisi hasan basri inan katıldı.

893 Kez Görüntülendi.
fazilet kitap osmanlı
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© 2003 Akdağlılar Derneği Tüm Hakları Saklıdır.