Hoşgeldiniz  
çamlıca kitap, ücretsiz kargo

Anız Yakımının Zararları.

admin | 21 Temmuz 2015 | Amasya, Suluova Haberleri, Tüm Manşetler

-Yaz mevsiminin gelmesi ile birlikte hemen her yıl karşılaşılan anız yangınlarına yönelik Amasya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü çiftçilere uyarılarda bulundu.
Anız yakmak milli serveti yok eder !
Tarla bitkilerinde, ürünü tarladan kaldırdıktan sonra tarlada kalan bitki kısımları (kök, sap, dal ve yaprak gibi) kötü bir alışkanlık sonucu bazı üreticiler tarafından yakılmaktadır ve ne yazık ki bu üretici sayısı oldukça fazladır.
Anız olarak bilinen bu bitki artıklarının, toprağı kolay işlemek ve yabancı ot tohumlarının ortadan kaldırılması amacıyla yakılması topraklarımıza, ailemizin ve ülkemizin geleceğine büyük zarar vermektedir. Öyle ki anızın yakılmasının meydana getirdiği zarar, sağlayacağı yararın en az 10 katıdır.
Bir dekarlık alandan buğday-arpa yetiştiriciliğinde tarlada 150-200 kg kadar anız; dane mısır yetiştiriciliğinde 1 tondan fazla sap, yaprak ve kök; pamuk ve ayçiçeği yetiştiriciliğinde 600-700 kg bitki artığı kalmaktadır. Bunların yakılmayıp toprağa karıştırılmasıyla toprak bir yandan humus bakımından zenginleşirken, diğer yandan aşağıdaki tabloda verilen miktarlarda besin maddesi toprağa geçer ve böylece toprağın verimliliği artar.
Hasat mevsiminin başlaması ile birlikte anız yakmalar başladı.
Bizim çiftçimiz anızı ne için yakar? Anızı yakan çiftçiler doğru bir iş yaptıklarını zannederler ve bu işin sadece olumlu taraflarını göz önüne alarak bunu yaparlar Bitki artıklarını çok kolay yok ederek sürümü kolaylaştırıp, zaman kazanıldığı sanılır. Hâlbuki anız yakmanın toprağa bitkiye ve çevreye verdiğiniz zarar çok fazladır. Yukarıda sayılan ve faydalı gibi görülen amaçların aksine toprak ve doğaya zarar vermektedir. Bunları maddeler halinde sıralarsak; Toprak verimliliği azalır. Toprak canlılarının beslenme ortamı yok edilir. Toprak canlılarının bıraktığı birçok maddelerle oluşturulan yaşam ortamı yakılarak yok edilir. Toprak yel ile üfürülerek sel ile süpürülerek erozyona (taşınarak) uğrar. Toprak yorgunluğu artar. Toprak yağmur suları ile taşınır ve toprak içerisinde toprağın açtığı kanallar çöktüğü için su depolanmaz. Doğal denge bozulur. Orman yangınlarının çıkmasına sebep olurlar. Anızla birlikte çok zaman diğer komşu tarla ve bahçeleri de yanmaktadır. Anız yakmalarla zaman zaman yerleşim alanları da yanmaktadır. Ayrıca anız yakmak hava kirliliğine sebep olduğu gibi Anız yakmanın başka tehlikeleri arasında ise telefon direklerini yanması ve daha da kötüsü, yoldan geçen arabaların görüş mesafesini azaltarak ölümcül kazalara sebep olmaktadır. Eğer çitçilerimizce anız yakmanın faydadan çok zarar verdiğini anlaşılabildiğinde hiçbir güç çiftçiye anız yaktıramaz. Bütün sorun bunun inandırıcı şekilde anlatılmasıdır. Çiftçilik bir gönül mesleği olmasa bunu yapacak insanları bulmak bu kadar kolay olmazdı. Anız yakarak geçim kaynağı olan toprağı fakirleştirip öldürmektedir. Bunu görmeli ve anız yakmayı bırakmalıyız.
Anız yakana 5 kat ceza !
Mevcut yasalarımız anız yakmayı yasaklamıştır. Şöyle ki 5491 Sayılı Kanunla Değişik 2872 Sayılı Çevre Kanunu’nun 20/ l) “ Bu Kanunun ek 1 inci maddesinin (c) bendine aykırı olarak anız yakanlara her dekar için 20 Türk Lirası idarî para cezası verilir. Anız yakma fiilinin orman ve sulak alanlara bitişik yerler ile meskûn mahallerde işlenmesi durumunda ceza beş kat artırılır.” Hüküm gereği 2872 Sayılı Çevre Kanunu Uyarınca Verilecek İdari Para Cezalarına İlişkin 2015/1 Tebliğ gereğince dekar başına 38,71 TL orman ve sulak alanlara bitişik yerler ile meskûn mahallerde işlemesi durumunda dekar başına 193,55 TL idari para cezası uygulanacaktır. Ayrıca savcılığa suç duyurusunda bulunulacaktır. Çiftçilerimizin mağdur olmamaları için hep birlikte engel olmalıyız anız yakılmaması anız yakanları Alo 181 üzerinden Çevre ve Şehircilik il Müdürlüğüne ve İl Jandarma Komutanlığına orman sayılan alanlarda Amasya Orman İşletme Müdürlüğüne haber verelim bu ülke bu doğa bizim gelecek nesillere bozulmadan iletmemiz gereken bir emanettir yaptığımız her türlü zirai ve sanayi faaliyetlerinde insanın yaşaması için doğanın yaşaması gerektiğini unutmayalım. Hep birlikte doğamızın korunması için gerekli duyarlılığı göstermeliyiz.

1144 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
fazilet kitap osmanlı
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© 2003 Akdağlılar Derneği Tüm Hakları Saklıdır.