Hoşgeldiniz  
çamlıca kitap, ücretsiz kargo

Çevreciler başarılarını iftarda kutladı.

admin | 21 Temmuz 2015 | Amasya, Suluova Haberleri, Tüm Manşetler

Termik Santrale karşı başarılı bir dayanışma örneği sergileyerek firmanın CED raporu başvurusuna onay alamamasında önemli katkılar sağlayan Amasya, Merzifon ve Suluova çevre platform temsilcileri Suluova Belediye Başkanlığının düzenlediği iftar programında bir araya geldi.

Belediye Şelale Parkta gerçekleştirilen iftar programına katılan Amasya, Merzifon ve Suluova çevre platform temsilcileri, Merzifon-Suluova sınırına termik santral kurmak isteyen firmanın CED raporu başvurusunun bakanlık tarafından red edilmesini iftar programında bir araya gelerek kutladılar.

Önceki hafta Ankara Çevre ve Şehircilik Bakanlığında gerçekleştirilen Çevresel Etkileri Değerlendirme(CED) toplantısına komisyon üyesi olarak Suluova adına katılan Belediye Başkanı Fatih Üçok, düzenledikleri iftar programına iştirak eden tüm çevreci platform mensuplarıyla gönüllü çevrecilere teşekkür etti.

Firmanın CED raporu talebinin bakanlık tarafından onay bulmamasının şimdilik elde edilmiş bir başarı olduğunu belirten Belediye Başkanı Fatih Üçok iftar programında katılımcılara hitaben yaptığı açıklamasında; “Bölgemizde kurulmak istenen termik santrale karşı Amasya, Merzifon ve Suluova halkı birlik oldu ve bölge halkına rağmen hiç kimsenin bölge halkından izinsiz bir şey yapamayacağını göstermiş oldu. Bu durum bölgenin haykırışı acısından çok önemlidir. Bizde belediye olarak bu süreçte üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirdik ve termik santrale karşı duruşumuzu gösterip Suluova’mızın ve de bölgemizin yeşil olarak kalmasını arzu ettik. Bu uğurda çok mücadeleler sarf edildi ve bu konuya inandığımız için önemli bir mesafe kat ettik. Ankara’da yapılan CED raporu toplantısında Amasya bölgesi olarak bir rapor sunduk ve hepimiz Termik Santralin yerinin asla uygun olmadığını ifade ettik, toplantıdaki ilgililerde bu düşüncemize katıldılar. Bu proje yerinin tekrar değerlendirilmesi gerektiğini, insan ve canlı sağlığının çok daha değerli olduğunu anlattık. Komisyon başkanı ve diğer komisyon üyeleri de bizim sunduğumuz tezleri anlamlı bulup bu konunun bir daha değerlendirilerek gözden geçirilmesini uygun buldu ve toplantı sonunda ilgili firmanın CED raporu talebi kabul görmeyip bu termik santral süreci geçici olarak durdurulmuş oldu. Yani termik santral projesi tamamen iptal edilmedi. Ama en azından bizim ve bölge halkının savunduğu “bu bölgeye kurulacak bir termik santral zarar verir” iddiası toplantı komisyonu tarafından haklı bulundu. Termik Santral ülkenin ihtiyacıdır, yapılması gerekir, bu benim şahsi kanaatim ama yeri yanlıştır. Firma yetkililerine de yerinin yanlış olduğunu ve ısrar etmemelerini söyleyip bu bölgede yaşayan yaklaşık 300 bin insana rağmen bu tesisi buraya yapamazsınız dedik. Bu insanlar buna taraf değil, bu insanlara rağmen hiçbir şey yapamazsınız, yaşadığımız yüzyılın gereği de budur” diye konuştu.

Oluşturulan güçlü birlik, beraberlik ve inanmışlığın zararlı bir tesisin kurulmasının geçici de olsa durdurulmasına ve CED raporunun kabul görmemesine büyük katkı sağladığına dikkat çeken Başkan Fatih Üçok ilerleyen zamanlarda termik santralin yerinin değiştirilmesini ve atıl arazilere yapılması yönünde firmanın karar almasını beklediklerini belirterek, sürecin başından itibaren katkı sağlayan AK Parti Genel Sekreteri Haluk İpek, AK Parti Amasya Milletvekilleri Naci Bostancı-Sait Yüce ile eski milletvekili Avni Erdemir ve CHP eski Milletvekili Ramis Topal ile yeni Milletvekili Mustafa Tuncer’e ve de destek veren herkese teşekkür ederek; “Bu güzel birliktelik bundan sonraki süreçte de bereketli ve güzel sonuçlar ortaya çıkmasına yine katkı sağlayacaktır. Bu sürecin bundan sonraki safhası için de yine desteklerinizi talep ediyoruz” dedi.

Programa katılanlara teşekkür eden Yeşil Suluova Platform Başkanı Turgut Aksu ise, Yunus Emre’nin “bölünürsek dağılırız birleşirsek çok oluruz” sözünü hatırlatarak Suluova bölgesinde kurulmak istenen Termik Santrale karşı başından beri omuz omuza vererek büyük bir dayanışma ve yardımlaşma örneği gösteren herkese teşekkür etti.

Yeşil Suluova Platformu adına açıklamalarda bulunan Cemalettin Çakırtaş’da konuşmasında; ülkenin birçok bölgesinde termik santral kurulumuna karşı elde edilemeyen başarıyı Amasya bölgesi olarak elde ettiklerini, çevre platform mensupları ile bölge halkının dayanışması sonucu CED raporuna onay verilmemesi neticesinde elde edilen başarıda emeği geçen herkese teşekkür etti.

Konuşmaların ardından Merzifon Çevre Platform Sözcüsü Eylem Oktay, Belediye Başkanı Fatih Üçok, Platform Başkanı Turgut Aksu ve platform temsilcilerine üzerinde “termik santrale hayır ve “termiğe inat yaşasın hayat” yazılı tişörtler hediye ederek oluşturulan dayanışma neticesinde elde edilen başarı ve düzenlenen iftar dolayısıyla herkese teşekkür etti.

Başkan Fatih Üçok ve çevre platform temsilcileriyle gönüllü çevreciler topluca yenilen iftar yemeği sonrası semaver çayı eşliğinde sohbetlerde bulunup bundan sonraki süreçle alakalı fikir alışverişinde bulundular.

Programa Amasya ve Merzifon Çevre Platformu ile Yeşil Suluova Platform temsilcileri Belediye Başkan Yardımcısı İzzet Balcı, İl genel ve Belediye Meclis Üyeleri, çeşitli kurum, kuruluş, sivil toplum temsilcileriyle çok sayıda gönüllü çevreci vatandaşlar katıldı.

928 Kez Görüntülendi.
fazilet kitap osmanlı
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© 2003 Akdağlılar Derneği Tüm Hakları Saklıdır.