Hoşgeldiniz  
çamlıca kitap, ücretsiz kargo

Şeyh Suyu Kurbanı kesildi.

admin | 21 Temmuz 2015 | Amasya, Faaliyetlerimiz, Suluova Haberleri, Tüm Manşetler

Geleneksel olarak her yıl Suluova’ya bağlı Dere Köy muhtarlığı ve halkı tarafından organize edilen Şeyh Gözü Suyu Kurbanı dualar eşliğinde kesilerek köylülere ve misafirlere ikram edildi.

Köyde yapılan programa bu yılda çok sayıda il ve ilçe protokolünün yanı sıra vatandaşlarda büyük ilgi gösterirken bereket ve afatlardan korunmak için dualar edildi. Birlik ve beraberlik içerisinde yenen Kurban etinin ardından katılanlar Şeyh Gözü Suyunun çıkış kaynağı bölgesine giderek doğada kısa bir gezintide bulundular.

Bu yılki programa ayrıca 7 Haziran 2015 Genel Seçimlerinde AK Partiden Amasya Milletvekili seçilen Sait Yüce’de katılırken programa ayrıca aslen Dere Köylü olan Belediye Başkanı Fatih Üçok, AK Parti İlçe Başkanı Aydın Korkmaz, Eğitim Bir Sen Sendika Başkanı Cemil Küpçü, Bolat İlkokul Müdürü Halim Karaman, Suluova Yeni Haber Gazetesi Editörü Esat Kurt, Köy Muhtarı Mustafa Küpçü, AK Parti il genel ve belediye meclis üyeleri, çeşitli kurum, mahalle ve köy muhtarları, kuruluş temsilcileriyle çok sayıda vatandaş katıldı.

İlçemize bağlı köylerimizden Dereköy de tekkesi bulunan Es Seyit Şeyh Mustafa Efendi tarafından yapılan bu su kanalı günümüze kadar gelmiştir, Şeyh Gözü denilen yerde bulunan bir kayadan Kılıç izi olduğu belirtilen yarıklarından çıkan ayrıca birde toprak gözü denilen kaynaktan akarak Derinöz deresine karışan su kaynağı yapılan toprak kanalla Dağın kuzey tarafından Güney tarafına akıtılmıştır.

Döneminin imkanları ile kıyaslandığında mükemmel bir terazi ve düzenle tamamen dik ve eğimli olan dağın etrafının paralel olarak dolanmaktadır.

Su Kanalının 12 Kilometrelik kısmı Akdağın kuzey yamaçlarından geçmekte ve uygun seviyede dağın etrafını dolanarak Kapaklı tepesinden dağın güney tarafına geçmektedir.

Kapaklıdan başlayarak ovaya doğru inen Bingüş deresinden akarak Dereköy Arazisine kadar gelmekte ve önemli tarım potansiyeline sahip tarım arazilerini sulamaktadır.

Her yıl köylülerin imece usulü ile Hark temizliği yaptığı su yolu, su gözesinde Kurban kesimi yapılmadığı taktirde akmadığı köylüler ve yaşlılarımız tarafından beyan edilmektedir.

Bir rivayete göre; Seferberlikte denilen 1. Dünya savaşı ve Kurtuluş savaşında kurban kesilemediği için suyun akmadığı köyde kalan yaşlı ve kadınların güçlükler içerisinde kurban kestikleri ve sonrasında suyun aktığı anlatılanlar arasındadır.

Dere köylülerden her haneden belirli sayıda kişiler katılarak hark temizliği için günlerce çalışıldığı, Çevre köylerimizde misafir edilerek konaklandığı Şeyh suyu gözesine ulaşılan son gün köyden her ailenin özelliklerini taşıyan çıkınlarda erzak geldiği ve imece sofrasının kurulduğu anlatılmaktadır.

Şeyh suyu su gözesinde kurban kesimi töre halini aldığı için aynı gün Şıh Hargı kenarında bulunan karpuz kaldıran mevkiinde Dereköy ve Çevre Köylerimizin toparlanarak geleneksel olarak yüzlerce yıldır devam eden karakucak güreşleri de yapılmaktaydı.

Köyün tarihin de ve sosyal yaşantısında çok etkili olan bu güreşler vesilesi ile köyde güreşe ağırlık verilmiş bu nedenle çok ünlü pehlivanlar yetişmiştir. Milli sporcu olarak Köse Mehmet, Altıparmak Yusuf ve son olarak Dünya ve Olimpiyat Şampiyonumuz Mahmut Demir Dereköy’den yetişen güreşçiler arasındadır.

Son yıllarda Çevre ve fiziki şartların düzensizliğinden dolayı Su kapalı olarak taşınmakta ancak Dere köy Tekkesinin Kurulduğu ve Arg dan suyun aktığı günden bu güne kadar Yüzlerce yıldır devam eden bu geleneğimiz devam ettirilmektedir.

Kurban kesimi Şeyh gözü mevkiinde dualarla başladı, dualar ve vedalaşmalarla sona erdi.

1136 Kez Görüntülendi.
fazilet kitap osmanlı
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© 2003 Akdağlılar Derneği Tüm Hakları Saklıdır.