Hoşgeldiniz  
çamlıca kitap, ücretsiz kargo

Suluova ve Amasya Akdağ’da Şenliğe Hazırlanıyor

admin | 09 Ekim 2016 | Geleneklerimiz, Köşe Yazıları, Köylerimiz, Kültür, Tüm Manşetler

  1. Suluova Akdağ Yayla şenliği 14 Ağustos Pazar günü Suluova Kapaklı Mesire Alanında Yapılacaktır.

13 Ağustos cumartesi akşamı 18:30 da Kapaklı’da başlayacak olan yayla şenliğinde Geleneklerimizin yaşatılması amacıyla Kültür Akşamı Programı yapılacak, Suluovalı Şairlerimizden Mustafa Ayvalının gençlerimizin katılımı ile Şiir sunumlarının Yanı sıra Kültürel özelliklerimizin gençlerimiz tarafından sergileneceği programlar yapılacaktır

Yayla şenliği etkinlikleri 14 Ağustos Pazar günü ise Suluova Akdağ yöresi KAPAKLI MESİRE YERİNDE yapılacak değişik ve heyecanlı etkinliklerle devam edecektir.

Kur’an tilavetleri ve dualar eşliğinde başlayacak olan şenliğimiz Gösteriler ve 18 yaş altı Yıldızlar Geleneksel Karakucak güreşlerimiz ile devam edecek, Çocuklarımızın Ata sporumuz güreşi sevmeleri ve Kendilerine güvenlerini kazanmaları için meydana çıkmaları sağlanacaktır.

Geleneklerimiz arasında yer alan kısa mesafeli ve dayanıklılık denemesi olan KOŞU yarışmaları yanı sıra geleneksel yarışmalar yapılacaktır.

Osmanlı ve Türk savaş sanatları arasında yer alan MATRAK yarışmaları ile birlikte Tarihi kıyafetlerle gösteriler yapılacaktır.

Ayrıca bu yıl Amasya Off-roat Kulübünün katkıları ile Ofroat gösterileri,

Şeyhzade Motorsiklet Kulübü katkıları ile Motorkros gösterileri yapılacaktır.

Şenliğin yapıldığı KAPAKLI MESİRE ALANI Akdağın en güzel ve en eski mesire alanlarındandır. KAPAKLI MESİRE ALANI Derneğimiz tarafından rehabilite edilerek çevre düzenlemeleri yapılmıştır. KAPAKLI MESİRE ALANI Kaliteli içme sularının bulunduğu, Orman ortasında olması ayrıca ulaşım yolunun ASFALT, kolay ve yakın (Suluova’ya 12 km)olması açısından değerlendirilmiştir.

Dernek Başkanı Yılmaz KETEN yaptığı açıklamada, “Yayla şenliğimiz; Suyunu içtiğimiz Dağa vefa borcunu bir gün de olsa ziyaret ederek ödeme zamanıdır.

Derneğimiz olarak Bütün Amasya ilçelerini ve Suluova’yı ve köylerimizi şenliğimize Katılmaya, katkıda bulunmaya, bizlerin misafirleri olarak şereflendirmeye bekliyoruz, Serin Suları ile AKDAĞ KAPAKLIDA Mis kokulu Çamların gölgesinde dinlenirken Sürekli Geliştirerek Devam ettiğimiz Şenliğimizi izlemeye davet ediyoruz.” dedi.

Şenlik ve Yapılan organizasyonla ilgili değişik dedikoduların yayıldığını konusunda da açıklamalarda bulunan Dernek Başkanı Yılmaz Keten

“Teröre Boyun Eğip Hayatımızın Olağan akışını değiştirmek, terörün amacına hizmet etmektir.
İnadına yaşamak ve çalışmak gerekir ki Birlik ve Beraberliğimiz Daim olsun, Vatanımız ve Birlik beraberliğimiz için Kanları ve Canları ile mücadele eden Aslan parçalarının emekleri boşa gitmesin.
Biz eğer mücadele etmeyeceksek, korkarak evlerimize kapanacaksak, Bir günde olsa Dağlarımızda Kur’an okutamayacaksak, İstiklal Marşımızı Söyletemeyip, Bayrağımızı Dalgalandıramayacaksak, Omuz Omuza halay Çekemeyeceksek, Sıla-i rahim yapamayacaksak, Yarın bir gün Vatan için Göreve, Şehadete gidecek Gençlerimizi onurlandırmayacaksak, Devletimizi Temsil Edenleri Halkımızla Buluşturamayacaksak, biz o dağlara nasıl VATANIMIZ diyelim.

Cumhurbaşkanımızın bile Meydanları gösterdiği bu zamanlarda Bizim Meydanımız da yaylalardır düşüncesi ile Bütün Halkımızı SULUOVA AKDAĞ YAYLA ŞENLİĞİ’ne davet ediyoruz.

Şenliğimizin organizasyonun da başlangıcından buyana Esnaflarımızın Katkıları ve Destekleri ile devam ettirilmektedir, Suluova da sosyal hayatı desteklemek adına bütün yükü omuzlarına Alan esnaflarımıza, İş Adamlarımıza ve Suluova Belediyesine, Amasya Belediyesine, Amasya Valiliği İl Özel İdaresi Genel Sekreterliğine, Kültür ve Turizm Bakanlığına Akdağlılar ve Suluovalılar Adına Gönülden teşekkür ediyoruz.” Dedi.

Akdağ Köyleri Ve Köylüleri Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği

basın

MEDION Digital Camera

MEDION Digital Camera

basın (4) basın (3)

808 Kez Görüntülendi.
fazilet kitap osmanlı
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© 2003 Akdağlılar Derneği Tüm Hakları Saklıdır.