Hoşgeldiniz  
çamlıca kitap, ücretsiz kargo

Suluova’da 10. Akdağ Yayla Şenliği yapıldı.

admin | 09 Ekim 2016 | Faaliyetlerimiz, Geleneklerimiz, Köylerimiz, Kültür, Tüm Manşetler

Suluova Akdağlılar Derneği tarafından organize edilen 10. Geleneksel Suluova Akdağ Yayla Şenlikleri yapıldı. FOTOGRAFLAR İÇİN TIKLAYIN

14 Ağustos 2016 Pazar günü yapılması planlanan ancak hava şartları nedeniyle ertelenerek 21 Ağustos 2016 Pazar gününde gerçekleştirilen 10. Suluova Akdağ Yayla Şenlikleri yine yöremiz insanlarının kaynaşmasına vesile olurken şenlikler kapsamında Karakucak Güreşleri, Matrak ve tarihi savaş oyunları gösterileri, yöresel yarışmalar, mani atışmaları, şiir sunumları yapılarak halaylar çekildi.

Suluova Kapaklı Mesire alanında gerçekleştirilen şenliklere katılan yöre halkının bazıları bir gün önceden gelerek Kapaklı Mesire Alanında kamp kurarak geceyi burada geçirdi.

Günün ilk ışıklarıyla başlayan yayla şenlikleri şenlik ateşinin yakılmasının ardından Kur’an-ı Kerim tilaveti, saygı duruşu ve istiklal marşı okundu.

Ardından yapılan konuşmalarda ise şenlik alanına gelerek halkı selamlayan AK Parti Amasya Milletvekili Haluk İpek, bu tür şenliklerin toplumların birlik ve beraberliklerine önemli katkılar sunduğunu belirtti.

Bir gün önce yaşanan Gaziantep’teki saldırıyı kınayarak Türkiye’nin çok zor ve önemli gün ve de süreçlerden geçtiğini ifade edip ülke gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Haluk İpek yapığı konuşmasında şunları belirtti:

“dünyadaki gelişmelerin yaşandığı ve küresel oyuncuların bilek güreşi yaptığı, meydan okumaların gerçekleştiği yer Türkiye’nin etrafı dır. Bu gelişmelerin en büyüğünü bir ay önce yaşadık. Rabbimizin yardımı ile milletimizin feraseti ve Cumhurbaşkanımızın duruşu ile 15 Temmuz günü darbe girişimini önledik ve birlik ve de beraberliğimiz devam etti. Tüm dünya ise ‘bu dünya da yaşayan en büyük millet, en cesur millet Türk milletidir’ diyerek bu dik duruşa hayran kaldı. Ama durmadılar devam ediyorlar. Gaziantep’te ki gibi hain saldırılar düzenliyorlar. FETÖ terör örgütüne olduğu gibi bunların da hepsinin hesabı sorulacak. Anadolu coğrafyası ve Türkiye bütün medeniyetlerin geliştiği, çok önemli geçiş noktası olan, büyük medeniyet ve imparatorlukların kurulduğu ve de bize bin yıldır yurtluk yapan topraklardır. Bugün yaşadığımız olayların tamamı Türkiye’nin büyümesi ve güçlenmesidir. Eğer biz birlik ve beraberlik içinde olmasaydık, siyasetimiz çok parçalı olsaydı bu olaylar olmazdı. Türkiye’nin büyümesinden korkan küresel güçler Türkiye’nin üzerinde çeşitli oyunlar oynuyorlar. Onun için biz Türkiye de birlik ve beraberlik içinde olmalıyız ve bu coğrafyada büyük medeniyetleri kurmalıyız. Allah bu milletin kaderine bu coğrafyada lider olmayı nasip edecektir” dedi.

10 Yıldır aralıksız sürdürülen şenlikler dolayısı ile emeği geçen dernek başkan ve yönetim kuruluna teşekkür eden Belediye Başkanı Fatih Üçok ise yaptığı konuşmasında şunları kaydetti: “10.su kutlanan şenliklere destek vermek, şehrin kültürünü yaşatarak gelecek nesillere taşımak bizim için onurdur ve boynumuzun borcudur. Akdağ yöresi binlerce insanımızı barındıran, ekonomik potansiyeli yüksek olan bölge olup bugünde bu potansiyelleri ile ilçemizin önemli bir zenginliğidir. Bu bölgede yaşayan insanların buraya olan özlemlerini gidermek ve buranın zenginliklerini hemşerilerimize tanıtmak ve yılda bir kez de olsa böylesine turizm değeri olan bir yerde toplanmak bizim için büyük bir fırsattır. Suluova kültür açısından çok zengin bir memlekettir ve çok çeşitli kültür mevcuttur bünyesinde. Bu kültürü biz kendimiz olarak görüyoruz ve yaşatmak için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Suluova da yapılan tüm kültürel faaliyetlerde de belediyemizin emeği vardır” dedi .

Katılan ve teşrif eden herkese teşekkür eden Akdağlılar Dernek Başkanı Yılmaz Keten’de yaptığı konuşmasında, Şenliklerin hazırlanmasında emeği ve katkısı olan Suluova Belediye Başkanı Fatih Üçok, iş adamaları ile herkese ve dernek yönetim kurulu üyelerine teşekkür etti.

Şenlik faaliyetini bölge insanını ve ülkeyi çok sevdikleri için yaptıklarını söyleyen Dernek Başkanı Yılmaz Keten konuşmasını şöyle sürdürdü: “10 yıldır Suluova, Akdağ ve Amasya adına emek veriyoruz. Üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmeye ve kültürümüzü, gelenek ve de göreneklerimizi gelecek nesillere aktarmak, birlik ve beraberliğimize katkı sunmaya gayret ediyoruz. 15 Temmuz darbe girişiminde Suluova halkı sokaklara inip demokrasiye sahip çıkarak üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmiştir. Biz Suluova olarak devletimizin her zaman yanındayız. Devlet bizim geleneklerimizde çok önemlidir. Onun için önce devletimize ve başındaki idarecilerimize sahip çıkacağız. Bizlerin hayatının devamı için devletin varlığı çok önemlidir” diyerek geleneksel olarak 10 yıldır düzenlenen şenliklerin eğlence ve müzik bölümlerinin yaşanan terör saldırıları nedeniyle iptal edildiğini belirtti.

Konuşmaların ardından yapılan 9 boydan 66 güreşçinin katıldığı Geleneksel Akdağ Yayla Şenlikleri Karakucak Güreşlerinin Başpehlivanlığını Nuri Can Ateş elde etti. Daha sonra şenlikler geleneksel Matrak ve tarihi savaş oyunları gösterileri, yöresel yarışmalar, mani atışmaları, şiir sunumları ve motorkros gösterileri ile sona erdi.

Kıyasıya mücadelelerin yaşandığı Karakucak güreşlerine katılan tüm sporculara ise Belediye Başkanı Fatih Üçok, Avrupa, Dünya ve Olimpiyat Şampiyonu Mahmut Demir ve iş adamları tarafından ödüller verildi.

10. Suluova Akdağ Yayla Şenliklerinin şenlik Ağalığını AK Parti İlçe Başkanı Muhammed Biçer’in kazandığı yayla şenliklerine Belediye Başkanı Fatih Üçok, Avrupa, Dünya ve Olimpiyat Şampiyonu Mahmut Demir, Maden İş Sendika Başkanı Hakan Çatal, Muhtarlar Dernek Başkanı Metin Sarı, İl Genel Meclis üyesi Cengiz Esen, 9. Suluova Akdağ Yayla Şenlik Ağası Muharrem Kürkçü, çeşitli kurum ve kuruluş temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

DSC_0867

 

777 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
fazilet kitap osmanlı
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© 2003 Akdağlılar Derneği Tüm Hakları Saklıdır.