Hoşgeldiniz  
çamlıca kitap, ücretsiz kargo

TERE SUYU ŞAŞIRTMAYA DEVAM EDİYOR

admin | 21 Temmuz 2015 | Amasya, Faaliyetlerimiz, Gezilecek Yerler, Suluova Haberleri, Tüm Manşetler

Güzel Suluovamızın pek az bilinen güzel özelliklerinden biridir TERE suyu, rivayetlere göre değil gerçeklere göre yaklaşık olarak yedi (7) yılda bir çıkar yer yüzüne, berrak, duru, soğuk hatta sopsoğuk akar gider, Çok nazlıdır yedi yılda gönlü olurmuş şimdi dünya kocadıkça naz süresi de uzuyor artık.
Köylülerimizin ve bilirkişilerin beyanına göre tam oniki (12) yıl olmuş tere suyu akmayalı, 12 yıl sonra merhaba dedi ve azalmaya devam ediyor yakında elveda der ve bozulan ekolojik denge nedeniyle kaç yıl sonra gelir bilinmez diye düşünürdük Ama Tere suyu Bu sene Yanılttı bizleri, ve Nisan ayının son haftasında Akmaya Başladı, gün dönümüne kadar akmaya devam eden Tere suyu bizi Şaşırtmaya Devam ediyor..
Yaşlılarımızın Tere suyu akmayınca “bu senede akmadı mübarek” diye hayıflandıklarını, birkaç yıldır duyardık, bu sene aktı ve bereket diye çocuklar gibi sevindiklerini de gördük, belki yıllar sonra aynı sıkıntılarla bu senede akmadı mübarek diye şimdinin genç veya orta yaşları olan bizler üzüleceğiz.
Doğal güzellikleri ve Özellikleri ile keşfedilmeyi, sahip çıkılmayı bekleyen Akdağ yöresinin su kaynakları yönü ile ne kadar zengin olduğunu bilinir. Taşova, Ladik, Suluova, havza ilçelerine Amasya ilimize içme ve sulama Suyu veren Akdağ yöresi doğal dengesinin özelliklerinin bozulmaması ve su kaynaklarının muhafazası için korunmalıdır, Su havzalarının ıslahı projeleri gibi projelerin uygulanması gereklidir.
TERE suyu gibi yer altı su depolarının anahtarı ve uyarı sistemi özelliği olan su kaynağının 5 yıl geç akması bir uyarıdır. Gelecekte devletlerin su savaşları yapacağı kehanet değil artık bir gerçektir. Bu günün idarecileri kendilerini kurtaran kısa vadeli projeler yanında geleceği kurtaran uzun vadeli projeler de düşünmek ve uygulamak zorundadırlar.
Bizlerde toplum olarak Geleceğimiz için bu konulara duyarlı olmak zorundayız,
İlginç hikayesi, güzel tadı ile TERE suyu bir hayli misafir ağırlıyor. Son zamanlarda bilenlerin aileleri ile uğradıkları bir yer halini aldı, bulunduğu yerin doğal güzellikleri nedeniyle piknik yapmaya da müsait olan Tere suyu azalmaya başladı, gidip yerinde görmek isteyenler için tahminen son birkaç gün.
Tere Suyu Gözesine Nasıl Gidilir:
İlçemiz Eğribük köyünün Güney doğusunda kalan ve bu köyümüz sınırları içerisinde yer alan yine Suluova’ya içme suyu veren Değirmen suyu mevkiinden geçtikten sonra suları ile dört bir yana hayat veren Akdağ yamaçlarında bulunmaktadır. Yol güzergah olarak Eğribük içerisinden geçerek ulaşılmaktadır, TERE suyu mevkiinin yolu toprak yol olmasına rağmen düzgün sayılır,
Tere suyuna gitmek isteyenlerin Eğribük köyüne gidince köylülerden bilgi almaları tavsiye edilir

918 Kez Görüntülendi.
fazilet kitap osmanlı
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© 2003 Akdağlılar Derneği Tüm Hakları Saklıdır.